Information till våra medlemmar kring datum och ämnen för våra nätverksträffar, exklusivt material som artiklar, rapporter och annat som vi gärna vill dela med oss av.
Först och främst, stort tack till alla er som varit med och bidragit vid nätverksträffen kring volymrekrytering. Om du vill läsa en summering hittar du den här.
Var befinner sig Talent Acquisition i Sverige 2026 – och vad krävs för att ta nästa steg?
Välkommen till nästa nätverksträff med Friends of HOME den 12/3 kl 11-12:30 (digtalt över Teams) där vi delar de viktigaste resultaten från HOME of Recruitments rapport State of TA 2026, baserat på 378 röster från TA-Sverige. Vi sätter ord på nuläget och pratar om vad som krävs för att TA ska kunna ta en mer proaktiv och rådgivande roll framåt.
Vi pratar om:
Vi avslutar med reflektion och dialog: vad kan vi göra redan idag för att frigöra tid, höja kvalitet och stärka TA:s roll som strategisk partner?
Vi ser fram emot en inspirerande stund tillsammans med dig och resten av Friends of HOME!
Varmt välkommen,
Maria på HOME of Recruitment
Anmäl dig redan nu om du tycker att det låter som ett spännande tema – får du förhinder kan du avboka din plats längre fram. Vi återkommer med ett mail med alla praktikaliteter när det närmar sig.